İç hat uçuşlara, toplu taşımaya ve bazı...

İç hat uçuşlara, toplu taşımaya ve bazı faaliyetlere yeni şartlar getirildi: İçişleri Bakanlığı

6 Eylül Pazartesi günü itibariyle bazı sosyal faaliyetlere, etkinliklere, toplu taşımaya ve yurtiçi uçuşlara yeni şartlar getirildi. Havayolları yolcuların uçuşlarında sorun yaşamaması için hatırlatma yaparak uyardılar.

İç hat uçuşlara, toplu taşımaya ve bazı faaliyetlere yeni şartlar getirildi: İçişleri Bakanlığı

6 Eylül Pazartesi günü itibariyle bazı sosyal faaliyetlere, etkinliklere, toplu taşımaya ve yurtiçi uçuşlara yeni şartlar getirildi. Havayolları yolcuların uçuşlarında sorun yaşamaması için hatırlatma yaparak uyardılar.

İç hat uçuşlara, toplu taşımaya ve bazı faaliyetlere yeni şartlar getirildi: İçişleri Bakanlığı
02 Eylül 2021 - 19:20
Reklam

19 Ağustos’ta toplanan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından alınan kurul kararları, 20 Ağustos’ta yayımlanan İçişleri Bakanlığı ‘’ Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi’’ ile duyuruldu. Genelde bahsi geçen şartlar 6 Eylül itibariyle yürürlükte olacak.
 
İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı ‘’Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi'nde’’ alınan yeni Covid-19 tedbirleri kapsamında 6 Eylül itibariyle yürürlükte olacak uygulamalardan satırbaşları şöyle: 
 

 • 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek.
 
 • Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.
 
 • Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.
 
 • Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.
 
 • Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek
 
 • Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek. 
 
 • Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görülüyor. Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin  vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar,  vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek.
 
 • Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
 
Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan yeni kararların uygulamaya konulacağı tarihin yaklaşmasıyla havayollarından ard arda açıklamalar yapıldı.

Havayolları yolcularının uçuşlarında sorun yaşamamaları için tarihi hatırlatarak, gerekli hazırlıklarını uçuştan önce tamamlamaları konusunda uyardılar.
 
SunExpress, "6 Eylül 2021 tarihinden itibaren, Türkiye içindeki iç hat uçuşlarımızda seyahat edecek olan aşı olmamış veya daha önce Covid-19 geçirmemiş yolcularımızın, kalkıştan önceki son 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu sunmaları zorunlu hale gelecektir. PCR testi, devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırılabilecektir."
 
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Lütfen not alalım. İç hatlarda 6 Eylül'den sonra seyahat edecek yolcularımız ya AŞI kartını ibraz edecek ya da PCR testi yaptırıp, NEGATİF olduğunu ibraz edecektir."

Konuyla ilgili olarak THY'den yapılan duyuruda, "İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye göre, 6 Eylül tarihinden itibaren uçuşlarımızda HES kodu aracılığıyla aşılı olma/geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi şartı aranacaktır. Uçuşa kabul kriterinize uygunluğunuzun HES kodu üzerinden sorgulanabilmesi için Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden paylaşım onayı vermeniz gerekmektedir" denildi. 
 
Pegasus Hava Yolları, ‘’T.C  İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye istinaden yurt içi uçuşlarımızda aşılı yada hastalığı geçirmiş olan misafirlerimiz ( bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) herhangi bir test zorunluluğu bulunmadan seyahatlarini gerçekleştirebilmektedir. Aşısız olan misafirlerimizin ise 6 Eylül tarihi itibariyle seyahatlerinden önce 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testini ibraz etmesi gerekmektedir.  Hastalığı geçirmemiş, aşısı bulunmayan ve negatif PCR testi sunmayan misafirlerimiz uçuşa kabul edilmeyecektir.’’ 6 Eylül tarihi itibarıyla yurt içi uçuşlarımız için tüm misafirlerimizin dikkatine:
 • 6 Eylül’den itibaren T.C. İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda iç hatlarda seyahat edecek misafirlerimizin AŞI veya PCR testi sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Bu tarihten önce HES uygulamanızdaki gerekli izinlerinizin açık olduğundan emin olunuz.
 • Check-in esnasında Sağlık Bakanlığı tarafından bilgilerinizi anlık olarak kontrol edilecektir.

 

YORUMLAR

 • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
153 medya kuruluşu kapandı: Afganistan
153 medya kuruluşu kapandı: Afganistan
Şifresiz hesap açma özelliği kullanıma sunuldu: Microsoft
Şifresiz hesap açma özelliği kullanıma sunuldu: Microsoft
Reklamı Geç