AB onaylı aşılar hakkında önemli açıklama:...

AB onaylı aşılar hakkında önemli açıklama: EMA

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AB bölgesinde onay verilen Covid-19 aşılarına ilişkin açıklama yaptı.

AB onaylı aşılar hakkında önemli açıklama: EMA

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AB bölgesinde onay verilen Covid-19 aşılarına ilişkin açıklama yaptı.

AB onaylı aşılar hakkında önemli açıklama: EMA
19 Haziran 2021 - 03:15
Reklam

Avrupa Birliği’nin ilaç değerlendirme, düzenleme ve denetiminden sorumlu kurumu EMA (European Medicines Agency) onay verilen yeni tip coronavirüs aşıları ve bu aşılardan bazıları için için yayılan haberlere yönelik açıklamalarda bulundu.

Avrupa İlaç Ajansı’ndan (EMA), AB onaylı Covid-19 aşılarına ilişkin yapılan açıklama şöyle:

  • Onay verilmiş olan aşılar, yeni tip coronavirüsün Avrupa Birliği’nde görülen tüm türlerine (mutasyonlarına) karşı koruma sağlıdığı görüldü.
 
  • Çin menşeli Sinovac firması tarafından geliştirilen ve dünya genelinde pek çok ülkede uygulanan, Türkiye'de de kullanılan Covid-19 aşısının değerlendirme süreci devam ediyor.
 
  • ABD’li ilaç firması Moderna'nın Covid-19 aşısının, 12-17 yaş aralığına kullanılıp kullanılamayacağı değerlendirmeye alındı.
 
  • "mRNA’’ teknolojisine dayanan aşılardan sonra kaydedilen kalp kası ve zarı iltihabı şikayetleri incelemeye alındı. Henüz neden-sonuç ilişkisi kurmak için yeterli veri elde edilmedi.
 
  • Son günlerde AstraZeneca (Birleşik Krallık merkezli) Covid-19 aşısı hakkında hakkında yayılan ‘’dezenformasyona’’ dikkat çekilerek;  bu aşının halen onaylı olduğu aksi yönde bir karar alınması durumunda, kararın bildirileceği kaydedildi.
 
Birleşik Krallık- Cambridge merkezli Astra Zeneca aşısı hakkında bugüne kadar çıkan haberler arasında en çok öne çıkan sıra dışı kan pıhtılaşmasına neden olduğuydu.

Aşı karşıtları tarafından coronavirüs aşıları hakkında özellikle sosyal medyada oldukça fazla komplo teorisi üretildi, hala da devam ediyor.

Genetik kodların değiştirilmesinden, milyonlarca kişinin bedenine mikroçipler yerleştirmeye kadar pek çok söylenti yayılıyor.

Dünya genelinde en çok konuşulan komplo teorisi ise;  coronavirüs salgınının milyonlarca kişinin vücuduna izlenebilir mikroçip yerleştirmenin kılıfı olarak ortaya atıldğı ve tüm bunların arkasında Microsoft'un kurucusu Bill Gates’in olduğu iddiaları.

DNA’ların değiştirilmesinden, Cenin dokusu söylentilerine kadar  (aşıların insan ve hayvan ceninlerindeki bazı dokuları, özellikle de akciğer dokularını içerdiğine yönelik söylentiler) yayılmaya devam ediyor.

Aşı karşıtlarıyla kürtaj karşıtlarının ortak noktada buluştuğu söylenti ise "anne karnındaki 3-6 aylık bebeklerin kürtajla alınıp bedenlerinin aşı çalışmaları için kullanılması" şeklinde.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şifresiz hesap açma özelliği kullanıma sunuldu: Microsoft
Şifresiz hesap açma özelliği kullanıma sunuldu: Microsoft
Airbus ve Boeing tekeliyle rekabet edecek ilk jet yolcu uçağı imalatına başlandı: Rusya-Çin
Airbus ve Boeing tekeliyle rekabet edecek ilk jet yolcu uçağı...
Reklamı Geç