Dağlık Karabağ’da savaş sona erdi, taraflar...

Dağlık Karabağ'da savaş sona erdi, taraflar arasında anlaşma imzalandı: Rusya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00 (TSİ) itibariyle ateşkeş anlaşması imzalandığını ve ateşkesin başladığını duyurdu.

Dağlık Karabağ'da savaş sona erdi, taraflar arasında anlaşma imzalandı: Rusya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00 (TSİ) itibariyle ateşkeş anlaşması imzalandığını ve ateşkesin başladığını duyurdu.

Dağlık Karabağ'da savaş sona erdi, taraflar arasında anlaşma imzalandı: Rusya
10 Kasım 2020 - 13:46

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rossiya 24 kanalında yayınlanan açıklamasında Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya'nın, Dağlık Karabağ meselesine ilişkin ortak bildiriyi kabul ettiğini bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, canlı yayında Azeri mevkidaşı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le birlikte anlaşmayı imzaladı.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev:

  • "Bugünkü bildiride, Rusya ve Türkiye’nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. Bölge temaslarına ilişkin tümüyle yeni bir format yaratıyoruz" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin:
  • "Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00'dan (TSİ) itibaren ateşkes başladı. Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklar."
  • Dağlık Karabağ'daki temas hattı ve Karabağ'ın Ermenistan ile bağlandığı koridorda Rusya Barış Güçlerinin konuşlandırılacağını söyledi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan:
  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le Dağlık Karabağ bölgesinde ateşkes için ortak bir bildiri imzalandı.
  • Bu anlaşma benim için ve Ermenistan halkı için son derece acı verici  ancak söz konusu kararın verilmesi gerekiyordu, ifedeleriyle anlaşmayı teyit etti.

Ne olmuştu?
Dağlık Karabağ'da, Ermenistan’ın bölgedeki sivilleri de hedef alan saldırılarıyla başlayan çatışmalar, 27 Eylül'de yeniden alevlenmiş ve yapılan üç ateşkes mutabakatına rağmen artarak devam etmişti.

Karabağ Bölgesi’nde ilerleyişini sürdüren Azerbaycan Ordusu, son günlerde stratejik öneme sahip bölgelerde kontrolü sağlamış, savaşta üstünlük sağlamıştı. Ermenistan Ordusu ise geri çekilmek durumunda kalarak daha önce kontrolü altında bulunan stratejik bölgeleri ve köyleri terk etmişti.

Bugün Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üye ülkelerin liderlerinin videokonferansla gerçekleştirdiği zirvenin açılış konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle Dağlık Karabağ'da çözüm için imzaladıkları anlaşmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede:
  • "Sağlanan uzlaşmayı ve akan kanın durması hakkında varılan mutabakatları büyük bir memnuniyetle belirtmek isterim. Son zamanda attığımız tüm adımların Azerbaycan ve Ermenistan halklarının çıkarına olacak uzun süreli barışın tesis edilmesini sağlayacağını umuyorum" ifadeleriyle Rusya’nın anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
15 ülkeden Türkiye'ye girişlerde PCR Testi istenmeyecek: Sağlık Bakanlığı
15 ülkeden Türkiye'ye girişlerde PCR Testi istenmeyecek: Sağlık...
Yurt dışı ve yurtiçi uçuşlarda sorun yaşanmaması için önemli açıklama: THY
Yurt dışı ve yurtiçi uçuşlarda sorun yaşanmaması için...