Finansal İstikrar Raporu açıklandı: TCMB

Finansal İstikrar Raporu açıklandı: TCMB

Raporda yer alan önemli satır başları haberimizde.

Finansal İstikrar Raporu açıklandı: TCMB

Raporda yer alan önemli satır başları haberimizde.

Finansal İstikrar Raporu açıklandı: TCMB
01 Aralık 2019 - 02:56

 
Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu’nda faiz oranları, bankacılık sektörü, küresel büyüme, kredi arz/talepleri koşulları, hane halkı boçlanması ve döviz kurlarının seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Merkez Bankası'nın hazırladığı Finansal İstikrar Raporu’nda yer alan önemli satır başları şöyle:

- Faiz oranlarındaki düşüş, likidite koşullarındaki iyileşme ve belirsizliklerdeki azalmayla birlikte kredi büyüme oranlarında canlanma gözlenmiştir.

- Bankacılık sektörünün kısa ve uzun vadeli likidite göstergeleri kredi görünümünü desteklemektedir.

- Bankacılık sektörü, güçlü sermaye yapısı ve likidite tamponları sayesinde risklere karşı dayanıklılığını korumaktadır. Kredilerdeki artışın ve iktisadi faaliyetteki toparlanmanın önümüzdeki dönemde sektörün aktif kalitesine olumlu yansıyacağı değerlendirilmektedir.

- Küresel büyüme görünümüne yönelik endişeler, ticarette korumacılık eğilimleri ve küresel iktisadi politika belirsizlikleri, finansal istikrar üzerinde aşağı yönlü risk unsurlarıdır.

- TCMB, elindeki tüm politika araçlarını fiyat istikrarını sağlama ve finansal istikrarı destekleme hedefleri doğrultusunda etkin biçimde kullanmaya devam edecektir.

- Kredi arz ve talep koşullarındaki iyileşme, enflasyondaki düşüş eğilimi ve enflasyon beklentilerindeki gerileme iktisadi faaliyeti desteklemektedir.

- Hane halkı borçluluğu gelişmekte olan ülkeler ortalamasının altında seyretmekte, reel sektör yabancı para yükümlülükleri ve açık pozisyonu gerilemeye devam etmektedir.

- Döviz kurunun görece istikrarlı seyri, enflasyondaki düşüş ve makroekonomik beklentilerdeki iyileşmeyle yurt içi yerleşiklerin TL tasarruf tercihi güçlenmiştir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
18 yaş altındaki yolcular için veli-vasi şartı kaldırıldı: THY-Pegasus
18 yaş altındaki yolcular için veli-vasi şartı kaldırıldı:...
Avrupa hava trafiğinde Türkiye'den bir havayolu ve havalimanı ilk 5'e girdi: EUROCONTROL
Avrupa hava trafiğinde Türkiye'den bir havayolu ve havalimanı ilk...