Havayolu yolcuları güvenli seyahat için...

Havayolu yolcuları güvenli seyahat için uyarıldı: DHMİ

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü(DHMİ) tarafından hazırlanan ‘’Yolcu Bilgilendirmesi’’nde havayoluyla seyahat edecek vatandaşlar güvenlikle ilgili önemli konularda uyarıldı.

Havayolu yolcuları güvenli seyahat için uyarıldı: DHMİ

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü(DHMİ) tarafından hazırlanan ‘’Yolcu Bilgilendirmesi’’nde havayoluyla seyahat edecek vatandaşlar güvenlikle ilgili önemli konularda uyarıldı.

Havayolu yolcuları güvenli seyahat için uyarıldı: DHMİ
01 Ağustos 2020 - 03:33

1933 yılında kurulan, Türkiye’de hizmet veren  havalimanlarının işletilmesi, Türkiye Hava Sahası’ndaki hava trafiğinin düzenlenerek, kontrolünü yerine getirilmesi, Sivil Havacılık faaliyetlerinin gereği olan hava taşımacılığı, meydan/yer hizmetlerinin yapılması, hava trafik kontrol hizmetlerinin ifası, seyrüsefer sistem ve kolaylıklarının kurulması ve işletilmesi, bu faaliyetler ile ilgili diğer tesis ve sistemlerin kurulması, işletilmesi ve modern havacılık düzeyine çıkarılması amaçlarıyla 1984 yılı itibariyle Kamu İktisadi Kuruluşu (KİK) olarak, günümüzde T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını yürütüyor.
 
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), havayoluyla seyahat edecek vatandaşları güvenlikle ilgili önemli konularda uyararak, havalimanına gelişlerinden- seyahatlerinin bitişine kadar, herhangi bir şüpheli durumda ne yapmaları gerektiğiyle ilgili ayrıntıları içeren Yolcu Bilgilendirmesi hazırlayarak yayınladı.
 
DHMİ’nin yolculara ‘’Güvenlikle İlgili Aşağıdaki Hususlara Dikkatinizi Çekmek İstiyoruz’’ vurgusuyla yayınladığı Yolcu Bilgilendirmesi’nde, güvenli seyahate ilişkin dikkat çektiği önemli satırbaşları şöyle;
 

 • Güvenlik bir zincir olarak kabul edilirse bu zincirin en güçlü halkası havayolunu kullananlardır. Yani sizlersiniz!​​
 
 • Bagajınızı kendiniz hazırlamadıysanız veya bagajınız kendi gözetiminiz altında havalimanına gelmedi ise, bunu güvenlik personeline bildiriniz.​​
 
 • ​​Kontrol noktalarından geçerken, terminal ve uçak içinde başkalarının şüpheli davranışları dikkatinizi çekerse, bunu güvenlik personeline bildiriniz.
 
 • ​​Uçak boşaltılırken birilerinin bagaj, cep telefonu, paket gibi şahsi eşyalarını uçakta bıraktığını görürseniz kabin personeline bunu bildiriniz.
 
 • Check-in esnasında başkaları kilo, vs gibi sebeplerle size bagaj, paket vermek isterse kabul etmeyiniz.​​
 
 • ​​Güvenlik personelinin, güvenlikle ilgili yönlendirmelerinin herkesin iyiliği için olduğunu unutmadan onlara yardımcı olunuz.
 
 • ​​Havalimanlarımıza/Uçaklarımıza yapılacak yasadışı müdahale eylemlerinin ülkemizi her açıdan olumsuz etkileyeceğini unutmayınız.
 
 • ​​Havayolu ulaşımının ülkemize kan pompalayan damarları olarak değerlendirilerek, buralara yönelik yasadışı bir faaliyet gerçekleştirmek isteyenlerin bu sisteme nüfuz etmek, darbe vurmak için çalışacaklarını ve bu amaç için sizlerin iyi niyetinizi kullanmak isteyeceklerini unutmayınız.
 
 • ​​Havalimanlarındaki dikkatinizi çeken her türlü şüpheli olayı havalimanı içindeki Mülki İdare Amirliği`nce belirli noktalara konmuş ya da çalışanlarca kullanılan dahili telefonları kullanmak suretiyle 111/1111 dahili telefonlara bildirebilirsiniz.
 
 • ​​Uçakta ve Steril Alanlarda Bulundurulması Yasaklı Maddeler ile ilgili havayolu şirketlerinden bilgi talep ediniz ya da web sayfasından bilgi temin ediniz.​
 
Havalimanı güvenlik kontrol noktasından hızlı geçebilmeniz ve beklemeye sebep olmamanız için;
 
 • Üzerinizde bulunan tüm metalleri (kemer, saat, bozuk para, çakmak, cep telefonu, vb) palto/pardesü, manto, ceket ile birlikte kontrol noktasında bulunan plastik kaplara koyarak x-raydan geçişini sağlayınız.​​
 
 • ​​Yanınızda bulunan bagajlarınızı, varsa laptop gibi elektrikli/elektronik aletleri muhafazasından/çantasından çıkarmak suretiyle her ikisini de ayrı ayrı kontrol edilmek üzere x-ray cihazının bandına yerleştiriniz.
 
 • ​​Kontrol Noktası’nda ilk görevli olan Yönlendirme Görevlisi’nin ikazına mahal vermeden kontrol noktası önünde sıraya geçiniz ve yukarıda belirtilen hususları hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için hazır olunuz.
 
 • Bir önceki yolcunun işlemleri bitmeden kırmızı çizgiyi geçmeyiniz.​​
 
 • Kapı Tipi Metal Arama Dedektörü’nden sinyal gelmesi durumunda, üzerinizde metal olup olmadığını kontrol ederek tekrar cihaz içinden geçiniz, tekrar sinyal gelmesi durumunda güvenlik görevlilerinin talimatına göre hareket ediniz.​​
 
 • ​​Altın, para gibi değerli madde taşıyor iseniz bunu güvenlik görevlilerine önceden bildirin, arama kabinlerinde aranmanızı sağlayın.
 
 • X-Ray cihazlarının ışını sadece profesyonel sinema filmlerine zarar vermektedir, bu tür filmi olanların elle kontrol yapılabilmesi için havalimanı kontrol noktalarına şarj çadırı ile gelmesi gerekmektedir.​​
 
 • Güvenlik cihazlarının sağlık standartlarını karşılanmakta ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından izin verilmekte ve belli sürelerde de denetlemeleri yapılmaktadır.​​
 
 • Güvenlik Kontrolleri’nden çeşitli gerekçelerle muafiyet talep etmeyiniz, güvenlik kontrolleri hepimiz içindir.​​
 
 • ​​Havalimanlarına silah, patlayıcı, silah taklitleri, oyuncaklar, vs. gibi yasadışı müdahale eylemlerinde kullanılabilecek herhangi bir şeyle girilemez, üzerinde bu tür eşyası olan yolcularımızın bunu kontrol noktalarına bildirmesi gerekmektedir.​​
 
 

Kaynak: www.dhmi.gov.tr
 

YORUMLAR

 • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen 80 kentte halk sokağa döküldü: Fransa
Dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen 80 kentte halk sokağa...
Frankfurt Havalimanı'nda güvenlik alarmı verildi, terminal boşaltıldı: Almanya
Frankfurt Havalimanı'nda güvenlik alarmı verildi, terminal...