İçişlerimize karışmayın: Rusya’dan...

İçişlerimize karışmayın: Rusya'dan ABD'ye çağrı

Federasyon Konseyi’nde onaylanan yabancı ajan kanunu iki ülke arasında gerginliğe neden oldu.

İçişlerimize karışmayın: Rusya'dan ABD'ye çağrı

Federasyon Konseyi’nde onaylanan yabancı ajan kanunu iki ülke arasında gerginliğe neden oldu.

İçişlerimize karışmayın: Rusya'dan ABD'ye çağrı
01 Aralık 2019 - 16:02

Rusya Fedarasyon Konseyi’nin (parlementonun üst kanadı) yabancı ajan kanunu kapsamındaki basın kuruluşlarıyla çalışan kişilerin de dahil olduğu yurt dışından finansal destek alan yabancı uyruklu kişileri kapsayan düzenlemeyi onaylamasının ardından iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti.
 
Düzenlemenin ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus;
‘’Rusya’daki yabancı ajan yasası kapsamındaki basın kuruluşlarının faaliyetlerini düzenleyen yeni yasa konusunda endişe duyduklarını, yasanın ‘bağımsız seslere baskı kurmak’ amacıyla kullanılabileceğini dile getirmişti.
 
ABD Dışişleri’nin Rusya’da onaylanan yeni yabancı ajan kanununa ilişkin düzenlemeden endişe duydukları açıklamasının ardından, Rusya’nın ABD Büyükelçiliği’nden yanıt geldi.
 

 
Büyükelçilik, Twitter’dan yaptığı açıklamada;

“Rusya’nın içişlerine karışmayı kesin, ABD’de Rus Mariya Butina’nın hapis yatmasından sonra, hiçbir Rusya vatandaşının ülkede kendini güvende hissetmediğini ve ifade özgürlüğünden faydalanamadığını'' kaydetti.
 
 
Rus bir öğrenci ve silahlanma hakkı aktivisti olan Mariya Butina, ABD’de kayıtdışı ajanlık faaliyetleri yürüttüğü iddiasıyla Temmuz 2018’de tutuklanmış ve Nisan ayında 18 ay cezaya çarptırılmıştı.


Butina;

“Benim hakkımda çok fazla şey düşünüyorlar. Kesinlikle hayır. Trump’la yüzyüze yaptığım tek şey bir konferansta ona soru sormaktı. Las Vegas’ta gerçekleştirilen yıllık Liberal konferansıydı. Trump da sürpriz bir şekilde oraya geldi. Ona Rusya ile ilgili bir soru sordum, çünkü basit, ben bir Rus'um. Bunun hiçbir tuhaf yanı yok” 

“Birkaç Hollywood klişesini alıp beni günah keçisi ilan ettiler. Saçlarımın rengi ve dış görünüşüm suça kanıt olarak kullanıldı. Olması gereken de bu, zira filmlerde de işlerin böyle olduğunu görüyoruz”  ifadeleriyle ABD hukuk sistemini eleştirerek, kendini savunmuştu.

 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
18 yaş altındaki yolcular için veli-vasi şartı kaldırıldı: THY-Pegasus
18 yaş altındaki yolcular için veli-vasi şartı kaldırıldı:...
Avrupa hava trafiğinde Türkiye'den bir havayolu ve havalimanı ilk 5'e girdi: EUROCONTROL
Avrupa hava trafiğinde Türkiye'den bir havayolu ve havalimanı ilk...