INTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği...

INTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programı İzleme Komitesinin altıncı oturumu yapıldı

Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında faaliyet gösteren KOBİ’lere 20 milyon Avro, yeni faaliyete geçenlere 7 milyon Avro mali destek sağlanacak.

INTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programı İzleme Komitesinin altıncı oturumu yapıldı

Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında faaliyet gösteren KOBİ’lere 20 milyon Avro, yeni faaliyete geçenlere 7 milyon Avro mali destek sağlanacak.

INTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programı İzleme Komitesinin altıncı oturumu yapıldı
30 Kasım 2019 - 10:10

2014-2020 Yunanistan-Bulgaristan INTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programı İzleme Komitesinin altıncı oturumu sona erdi.
 
Oturuma;
Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakan Yardımcısı Denitsa Nikolova, Yunanistan Kalkınma ve Yatırım Bakanlığı Devlet Sekreteri Niki Dandolu başkanlık etti.
 
Ayrıca;
Blagoevgrad (Yukarı Cuma), Haskovo (Hasköy), Kırcaali valileri, yerel makamların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve sınır ötesi bölgenin önde gelen paydaşları oturumda hazır bulunarak görüş bildirdiler.
 
INTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programı altıncı oturumunda;
 

 • Programın uygulanmasında ve 2021-2027 dönemi programının hazırlanmasında ilerleme kaydedildiğinin açıklandı.
 • 20 milyon Avro hibe desteğinin verileceği beşinci teklif verme çağrısı kapsamında Bulgaristan ve Yunanistan sınır bölgesinde faaliyet gösteren 110 küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) proje teklifi sundu.
 • Beşinci teklif verme çağrısının başvuru süresi doluncaya kadar 55 proje teklifi sunuldu.
 • Projelerin %30’u Yunanistan merkezli 25’i ise  Bulgaristan merkezli kuruluşlar.
 • Şirketler projeleri için toplam maliyetlerinin % 65’i oranında hibe alacak, kalan % 35’lik  kısım özkaynak olacak.
 • Projelerin çoğu turizm, yenilenebilir enerji kaynakları, yeni teknolojilerin geliştirilmesi, tekstil endüstrisi alanında.
 
Otorumda söz alan, Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakan Yardımcısı Denitsa Nikolova’nın konuşmasından önemli satırbaşları şöyle:
 
 • İlk defa sınırın iki tarafındaki küçük ve orta ölçekli şirketler, rekabetçiliği artırma, üretimi artırma ve yeni pazarlara ulaşma amaçlı faaliyetler için doğrudan Avrupa Birliği’nden hibe desteği alma fırsatına sahiptirler.
 
 • Küçük ve orta ölçekli işletmeler bölgelerde katma değeri en yüksek ürünleri üretmektedir.”
 
 • ‘’Şu anda program kapsamında toplamda yaklaşık 110 milyon Avro değerinde projeleri yürütmekteyiz.
 
 
 • Bunların en büyüğü, programlama döneminin sonuna kadar devreye girmesi beklenen 38 milyon avro değerinde yeni Rudozem - İskeçe (Xanthi) Sınır Kapısı’nın açılmasına yöneliktir. ‘’
 
 • ‘’Proje kapsamında ulusal karayolu şebekesinin bir parçası olan II-59 - Momçilgrad (Mestanlı)- İvailovgrad (Ortaköy) yolu, II-86 Srednogortsi – Rudozem yolu yeniden inşa edilmekte ve Rudozem'in çevre yolu inşa edilmektedir.
 
 • Şu ana kadar proje faaliyetlerinin % 40’ gerçekleştirildi.
 
 • Yunanistan’ın devlet bütçesinden katkı sağlanan kaynaklarla Yunanistan’ın Dimario köyünden Rudozem (Palas) kasabası yakınındaki Bulgaristan-Yunanistan sınırına giden 8 km uzunluğundaki yolun yapımı sürmektedir.’’
 
 
Oturumda alınan diğer kararlar;


Program kapsamında sınır ötesi bölgede yeni faaliyete başlayan KOBİ'lere dolaylı destek için  7 milyon Avro daha ayrılarak mali destek sağlanması kararlaştırıldı.
 
 • Bu kaynaklar, girişimciliği ve yeni girişimleri teşvik eden projeler, iş inkübatörleri de dahil olmak üzere yeni işletmelerin kurulması için öngörülüyor.
 • Şu ana kadar 48 ilgi beyanı sunuldu,
 • Beyanların değerlendirilmesinin ardından,  proje teklifleri sunulacak.

   
AB’nin Sınır Ötesi İşbirliği Programı nedir?


1950’lerde Kuzey Avrupa’da ve özellikle Ren Havzasında başlayan sınır ötesi işbirliği girişimleri, 1990’larda AB tarafından bütünleşme stratejisinin bir parçası olarak benimsenerek desteklendi.

Sınır ötesi işbirliği programları;
AB ülkelerinin ortak sınır bölgelerinde, AB üyesi ülkelerle sınırları bulunan üçüncü ülkelerin sınır bölgeleri arasında ve Birliğin kendi içindeki bölgeleri arasında dengeli bir kalkınma için işbirliğini öngörmekte.

Program;
AB Bölgesel Politikası’nı desteklemenin yanında Avrupa Komşuluk Politikası’nın da araçlarından biri. Programla sınır bölgelerinin mali kalkınmasına,  farklı kültür ve toplumların kaynaşmasına katkı sağlanmakta

Kaynaklar: https://www.interregeurope.eu/ , Filibe Ticaret Ateşeliği

YORUMLAR

 • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rusya'ya uygulanan yaptırımların süresi yeniden uzatıldı: AB
Rusya'ya uygulanan yaptırımların süresi yeniden uzatıldı: AB
Havalimanlarında uygulanan kısıtlamalar ve ek sağlık taramaları sona eriyor: ABD
Havalimanlarında uygulanan kısıtlamalar ve ek sağlık taramaları...