Kraliyet Havayolu, KLM’ye mali destek...

Kraliyet Havayolu, KLM'ye mali destek karşılığında ne isteniyor: Hollanda

Kraliyet Havayolu şirketi KLM’ye yapılacak mali destek karşılığında Hükümet, havayolundan bazı şartları yerine getirmesini istedi.

Kraliyet Havayolu, KLM'ye mali destek karşılığında ne isteniyor: Hollanda

Kraliyet Havayolu şirketi KLM’ye yapılacak mali destek karşılığında Hükümet, havayolundan bazı şartları yerine getirmesini istedi.

Kraliyet Havayolu, KLM'ye mali destek karşılığında ne isteniyor: Hollanda
27 Haziran 2020 - 09:53

Hollanda’nın ulusal, bayrak taşıyıcı havayolu KLM de Covid-19 pandemisi nedeniyle, faaliyetlerinin neredeyse durma noktasına gelmesinden kaynaklı, ekonomik sıkıntı yaşayan havayollarından.

Salgın nedeniyle dünya genelinde şu ana kadar havayolları ve havayolu otoritelerince açıklanan toplam zarar 84 milyar Dolar. Sektör halen toparlanabilmiş değil, zarar giderek artarken ekonomik kriz de derinleşiyor.
 
Kraliyet Havayolu Şirketi KLM;
Son 16 yıldır Air France-KLM ortaklığında  hizmet veren havayolu, Covid-19 pandemisi nedeniyle, uçaklarının %90'ını hangarda tutmak zorunda kaldı. Salgın nedeniyle faaliyetlerin durdurulması havayolunu ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya getirdi.

Bunun üzerine Hollanda Hükümeti, Kraliyet Havayolu Şirketi KLM'ye ekonomik krizi aşabilmesi için 3,4 milyar Euro kurtarma yardımı yapılarak destek sağlanacağını duyurdu.
 
Hollanda Hükümeti, KLM’ye yapılacak kurtarma yardımı karşılığında;

  • Havayolu şirketinin maliyetlerini %15 oranında azaltmasını,
  • Sürdürülebilir kaynaklara yatırımlarını arttırmasını,
  • Başkent Amsterdam yakınında bulunan Schiphol Havalimanı'ndaki gece uçuşlarını azaltmasını istedi.
 
Maliye Bakanı Wopke Hoekstra da konuyla ilgili yaptığı açıklamada;
  • KLM’ye yapılacak toplamda 3,4 milyar Euro kurtarma yardımının, 1 milyar Euro’luk kısmının kredi olarak, kalan 2,4 milyar Euro’nun da banka teminatı niteliğinde olacağını,
  • Hükümet yardımının 30 bin kişiyi istihdam eden havayolundaki işten çıkarmaları önlemeyi amaçladığını vurguladı.
 
KLM - Hollanda Kraliyet Havayolları;
1919 yılında Rotterdam’da kurulan havayolunun, operasyon merkezi  başkent Amsterdam yakınında bulunan Schiphol Havalimanı. Hollanda’nın ulusal havayolu şirketi KLM yurtiçi, yurtdışı ve kargo taşımacılığı hizmetlerini dünya genelinde 90 ayrı noktada sürdürüyor. Genel merkezi Haarlemmermeer’da bulunuyor. 2004’ten bu yana Air France-KLM ortak işbirliğiyle hizmet veriyor.

05 Mayıs 2004 yılında;
Fransa'nın ulusal havayolu Air France ve Hollanda'nın ulusal havayolu KLM, 2004 yılında birleşerek, havayolu ortaklıklarını Air France-KLM S.A anonim şirketi olarak devam ettirdiler. Air France-KLM'in operasyon merkezi, Fransa'da bulunan Charles de Gaulle Havalimanı ve ortaklıkla işletilen Air France-KLM, Fransız yasalarına tabi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen 80 kentte halk sokağa döküldü: Fransa
Dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen 80 kentte halk sokağa...
Frankfurt Havalimanı'nda güvenlik alarmı verildi, terminal boşaltıldı: Almanya
Frankfurt Havalimanı'nda güvenlik alarmı verildi, terminal...