Merkel Hükümeti Lufthansa Havayolları’nın...

Merkel Hükümeti Lufthansa Havayolları'nın %25.1'lik hissesini satın alacak: Almanya

1994’e kadar Alman’yanın bayrak taşıyıcı hava yolu olan Lufthansa ve Alman hükümetinin pandemi nedeniyle 10 milyar Euro destek paketi müzakereleri dünya basınına sızdı.

Merkel Hükümeti Lufthansa Havayolları'nın %25.1'lik hissesini satın alacak: Almanya

1994’e kadar Alman’yanın bayrak taşıyıcı hava yolu olan Lufthansa ve Alman hükümetinin pandemi nedeniyle 10 milyar Euro destek paketi müzakereleri dünya basınına sızdı.

Merkel Hükümeti Lufthansa Havayolları'nın %25.1'lik hissesini satın alacak: Almanya
02 Mayıs 2020 - 01:15

Aralık 2019'da Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Covid-19 pandemisinin turizm ve hava yolu sektörüne etkisi yıkıcı boyutlara ulaştı. Havayolu taşımacılığında kargo seferleri hariç uçuşların pandemi nedeniyle neredeyse tüm dünyada durması en köklü şirketleri bile iflasın eşiğine getirdi.

1994 yılına kadar Almanya’nın bayrak taşıyıcısı milli havayolu olan, Köln merkezli Lufthansa Havayolları, Avrupa'nın ikinci en büyük havayolu,  dünya sıralamasında ise dokuzuncu sırada yer alan büyük havayolu şirketlerinden.

Almanya ve dünya basınına sızan haberlerde Merkel Hükümeti’yle Lufthansa şirketi arasında müzakere edilen 10 milyar euroluk paketle ilgili detaylar gündeme getirildi.

Müzakerelerde anlaşma sağlanırsa Lufthansa Havayolları’nın %25.1 hissesi devlete ait olacak, 10 milyar Euro’luk kurtarma paketi devreye girecek.

Halen yürütülen müzakerelere ilişkin Almanya ve dünya basınına yansıyan haberlerden bazıları şöyle:

Der Spiegel; Müzakereleri yürütülmekte olan kurtarma paketiyle, Lufthansa'nın %25.1'lik hissesinin Alman devleti tarafından satın alınmasıyla sonuçlanabileceğini yazdı.

Der Spiegel'in haberinde toplamda 10 milyar Euro’luk paketin müzakerelerinde masaya yatırılan konularla ilgili önemli satırbaşları şöyle:

  • Paketin 5.5 milyar Euro’luk bölümünün oy hakkından yoksun pay olması,
  • Bu ödemenin  %9’unun kupon ödemesi olması,
  • Kalan 3.5 milyar Euro’luk ödemenin kamu bankası KfW (Alman Kalkınma Bankası) tarafından sağlanması.
  • Lufthansa Havayolları’nın alt şirketlerinin bulunduğu İsviçre, Belçika, Avusturya isterlerse kurtarma paketine katkı sağlaması.

Bavyera Passau bölgesinden yerel ve uluslararası haberler yayınlan Passauer Neue Presse Gazetesi’ne konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Olaf Scholz, hükümet yetkililerinin ve havayolu şirketi yönetiminin görüşmelerini doğrulayan ifadelerinde, müzakere sürecinin hangi aşamada olduğuyla ilgili bilgi vermedi;
 
  • Bu müzakereleri nazik bir şekilde yürütmeyeceği konusunda vergi mükellefleri  hükümete güvenebilir,
  • Şu anda sadece gerekli miktarların seviyelerini tartışmıyoruz, aynı zamanda bu yardımın ne zaman sağlanabileceği ile ilgili koşulları ve zaman çizelgelerini müzakere ediyoruz, dedi.
 
Reuters:  Hükümete yakın bir kaynağından görüşmeleri teyit etti. Lufthansa Yönetim Kurulu Başkanı Carsten Spohr Reuters’a yaptığı açıklamada:
 
  • Lufthansa Grubu olarak corona salgınına kadar rekabetçi ve başarılıydık. Bu krize kendi hatalarımız nedeniyle girmedik. Hükümet desteğine bu nedenle ihtiyacımız var. Lutfhansa hükümetten devlet yönetimi değil, devlet desteği istiyor, dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen 80 kentte halk sokağa döküldü: Fransa
Dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen 80 kentte halk sokağa...
Frankfurt Havalimanı'nda güvenlik alarmı verildi, terminal boşaltıldı: Almanya
Frankfurt Havalimanı'nda güvenlik alarmı verildi, terminal...