Torba Yasa’da yer alan emeklilik borçlanması...

Torba Yasa'da yer alan emeklilik borçlanması 1 Ağustos'ta değişiyor: Resmi Gazete

Türkiye’den emekli olmak isteyenler için, yurt dışı borçlanma sistemi değişti. Karar TBMM'de onaylandı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Torba Yasa'da yer alan emeklilik borçlanması 1 Ağustos'ta değişiyor: Resmi Gazete

Türkiye’den emekli olmak isteyenler için, yurt dışı borçlanma sistemi değişti. Karar TBMM'de onaylandı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Torba Yasa'da yer alan emeklilik borçlanması 1 Ağustos'ta değişiyor: Resmi Gazete
27 Temmuz 2019 - 23:22

Yurtdışından yaşayan ve Türkiye’den emekli olmak isteyenler için yurtdışı borçlanma sistemine ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni yasada emeklilik borçlanmasına ilişkin maddeler 1 Ağustos 2019 itibariyle uygulanacak;

 • Eski sisteme göre emekli olmak isteyen yurtdışındaki TC vatandaşlarının 1 Ağustos’tan önce başvuru yapmaları gerekiyor.
 • 1 Ağustos’ta yürürlükte olacak yeni yasa gereği , yurt dışı borçlanmalarda dikkate alınacak günlük miktar, asgari günlük aylığın %45 oranına göre hesaplanacak.
 • 31 Temmuz 2019’a kadar geçerli olan eski sistemde ise  günlük 27,29 TL tutarındaki borçlanma miktarı %40 oranındaydı.
 • 1 Ağustos 2019 itibariyle yürürlükte olacak yeni sistemle ödemeler günlük 11,01 TL artarak 38,38 TL’ye yükseliyor.
 
Emeklilik gün sayısı da değişecek;
 • Eski yasadaki emekli olmaya yeterli kabul edilen, asgari borçlanma gün sayısı 3600 veya 5 bin gündü.
 • Yeni yasaya göre kısmi emeklilik maaşı minimum 5400 güne,
 • Tam maaş  için kadınlarda 7200 güne,
 • Erkeklerde 9 bin güne yükseliyor.  
 
Yurtdışındaki TC vatandaşları nereye başvurmalı?
Müracaatların, Türkiye’de bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne yapılması gerekiyor. Konsolosluklar, ateşelikler vatandaşların doğru kuruma müracaat etmeleri için yönlendirme yapıyor. Başvuru için gerekli formları doğru doldurmaları için yardımcı oluyorlar.
 
Yurt dışında yaşayan TC vatandaşları sürenin uzatılmasını istiyor;
31 Temmuz’da sona erecek olan eski sitemle borçlanarak emekli olmak isteyen vatandaşlar 1 Ağustos itibariyle yürürlüğe konulacak yeni yasanın müracaat başvuru tarihinin uzatılmasını talep ediyorlar. Konsolosluklar önceki sistemden yaralanmak isteyen vatandaşların yoğun başvuru talepleri nedeniyle oldukça kalabalık.
 
Türkiye Cumhuriyet Köln Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliği Uzmanı Bahtiyar Şimşek konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında;
 
 • Vatandaşlarımız 31 Temmuz gününe kadar müracaat etmeleri halinde eski borçlanma şartlarından faydalanabilirler. Yurtdışındaki tüm çalışma ataşeliklerine yoğun bir ‘’borçlanarak emeklilik’’ müracaatı var. Eski yasadan faydalanmak için konsolosluklara koşan vatandaşlarımızın sayısı son iki haftada çok yükseldi.
 
 
 • Müracaat sahibi vatandaşlarımıza seri hizmet verebilmek için çalışma ataşeliklerinde görevli arkadaşlarımız, mesai saatinin dışında bile çalışıyor.
 
 • Vatandaşlarımızdan ricamız; bize gelirken gerekli tüm evraklarını tamamlamış olarak gelsinler. Böylece daha çok insana hizmet verebiliriz. Bazı vatandaşlarız müracaatı ataşeliklere yaptıklarını sanıyorlar.
 
 • Bu bilgi yanlış! Müracaatlar, Türkiye’deki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne yapılmaktadır. Bizler, ataşelikler olarak sadece vatandaşların doğru müracaat etmeleri ve emeklilik şartlarından azami faydalanabilmeleri için formları doğru doldurmalarında yardımcı oluyoruz, dedi.

YORUMLAR

 • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Deprem Bölgesinde son durum: AFAD
Deprem Bölgesinde son durum: AFAD
ABD Büyükelçiliği'e roketli saldırı, yaralılar var bina tahliye ediliyor: Bağdat
ABD Büyükelçiliği'e roketli saldırı, yaralılar var bina...