Uçuşlara HES kodu zorunluluğu getirildi: THY

Uçuşlara HES kodu zorunluluğu getirildi: THY

Yolcu kabulleri HES koduyla sağlanacak, HES kodu olmayan yolcular uçuşlara kabul edilmeyecek.

Uçuşlara HES kodu zorunluluğu getirildi: THY

Yolcu kabulleri HES koduyla sağlanacak, HES kodu olmayan yolcular uçuşlara kabul edilmeyecek.

Uçuşlara HES kodu zorunluluğu getirildi: THY
24 Mayıs 2020 - 18:31

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı hava yolu Türk Hava Yolları tarafından yapılan duyuruda Hayat Eve Sığar (HES) kodu olmayan yolcuların uçuşlara kabul edilmeyeceği, iç hat uçuşlarında yolcu kabulünün HES koduyla sağlanacağı, uçuş için gerekli koşulları sağlamayan yolcuların uçuş yapamayacakları açıklandı.

HES Kodu hangi uçuşlar için isteniyor?

 • Tüm yurt içi uçuşlarda zorunlu.
 • Yurt içinden yurt dışına yapılan tüm uçuşlar için de HES kodu gerekmekte.
 • Yurt dışından yurt içine yapılan uçuşlar ile yurt dışından yurt dışına yapılan uçuşlarda HES kodu istenmemektedir.
 • Yurt dışından Türkiye'ye yapılan seyahatlerde iç hat bağlantı uçuşları için şu an için HES kodu istenmemekle beraber, ilgili bakanlılığın Covid-19 tedbirleri kapsamında iç bağlantı uçuşları için HES kodu istenebilir. İç bağlantı uçuşlarında sorun yaşanmaması için duyuruların takip edilmesi gerekiyor. 

Covid-19 tedbirleri kapsamında getirilen HES kodu nedir?
Hayat Eve Sığar programı kapsamında belirlenen kişisel HES kodu tüm yurt içi uçuşlar için bir zorunluluk. Yurt içi uçuşlar için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanacağınız 10 veya 12 haneli koddur.
 
HES kodu nasıl alınır?
HES kodunuzu; Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanarak, e-Devlet üzerinden veya aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS göndererek alabilirsiniz.
 
HES kodu ne için kullanılıyor?
Covid-19 pandemisine yol açan virüsün yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak amacıyla, hastalığa maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş olan ve uçuşa kabul edilmeyecek yolcuların havalimanına gelmeden önce bilgilendirilmesini sağlıyor.
 
HES kodu hakkında diğer bilinmesi gerekenler:
 • HES kodu Covid-19 pandemi sürecinde tüm yolculara uçuşlara alınabilmeleri için getirilen, tüm iç hat uçuşları için  zorunludur.
 • HES kodunuz tüm yurt içi uçuşlarda geçerlidir.
 • HES kodları uçuşa son 24 saat kala kontrol edilir ve yolculara uçuşları hakkında bilgilendirme yapılır.
 • Sağlık Bakanlığı'nca seyahatine onay verilmeyen yolcular uçuşa kabul edilmemektedir.
 • HES kodu belirli bir süre boyunca geçerlidir.
 • HES kodunuzun seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir, aksi durumda rezervasyonunuz onaylanmamaktadır.
 • Bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir.
 
 
Türk Hava Yolları’ndan (THY) Covid-19 tedbirleri kapsamında getirilen HES kodu zorunluluğuna ilişkin yapılan açıklama şöyle;
 
 “Türk Hava Yolları olarak en büyük önceliğimiz sizlerin güvenliği ve sağlığıdır. Uçuşlarımızda seyahat edilebilmesi için sizlerin sağlığının uçuşa elverişli olması hayati önem taşımaktadır.

Bu nedenle sağlık bakanlığı tarafından yürütülen 'Hayat eve sığar' projesine uygun olarak, yolcularımızın iç hat uçuşlarımıza kabulü, kişiye özel üretilen 'Hayat eve Sığar (HES) kodu ile sağlanacaktır.

HES kodu zorunlu bir alan olup biletleme işlemleri sırasında yolcularımızdan talep edilecektir. HES kodu üzerinden uçuşa 24 saat kala yolcularımızın sağlık durumu kontrol edilecektir.

Biletleme esnasında ve havalimanında yapılacak HES kodu sorgulamalarında uçuşa elverişli olmadığı tespit edilen yolcularımız uçuşa alınmayacaktır."
 
 

YORUMLAR

 • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen 80 kentte halk sokağa döküldü: Fransa
Dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen 80 kentte halk sokağa...
Frankfurt Havalimanı'nda güvenlik alarmı verildi, terminal boşaltıldı: Almanya
Frankfurt Havalimanı'nda güvenlik alarmı verildi, terminal...