Üst düzey katılımla gerçekleşen zirvenin...

Üst düzey katılımla gerçekleşen zirvenin ardından AB Liderleri önemli açıklamalar yaptı: AB-Çin Zirvesi

22. AB-Çin Zirvesi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında AB Komisyonu Başkanı ve AB Konsey Başkanı önemli açıklamalarda bulundu.

Üst düzey katılımla gerçekleşen zirvenin ardından AB Liderleri önemli açıklamalar yaptı: AB-Çin Zirvesi

22. AB-Çin Zirvesi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında AB Komisyonu Başkanı ve AB Konsey Başkanı önemli açıklamalarda bulundu.

Üst düzey katılımla gerçekleşen zirvenin ardından AB Liderleri önemli açıklamalar yaptı: AB-Çin Zirvesi
23 Haziran 2020 - 15:04

Bugün sabah saatlerinde (10:00 utc) gerçekleştilen 22. AB-Çin Zirvesi’ne her iki taraftan da en üst düzey temsilciler katıldı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin Başbakanı Li Kıçiang ve AB tarafında da üst düzey temsilciler bir araya geldiler. Taraflar Covid-19 pandemisi, ekonomik gelişmeler, AB-Çin ilişkileri, insan hakları ve çeşitli uluslararası konuları değerlendirdiler.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Covid-19 nedeniyle video konferansla gerçekleştirilen AB-Çin Zirvesi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı.


 
AB Konseyi Başkanı Charles Michel zirvenin ardından yapılan basın toplantısında şunları söyledi;

 • AB-Çin Zirvesi’nde üst düzzey yetkililerin biraraya gelerek yaptığı toplantıda AB-Çin ilişkileri, insan hakları ve çeşitli uluslararası konuları da görüştükleri söyledi.
 • Çin Ulusal Halk Kongresinde kabul edilen Ulusal Güvenlik Yasası'na değinerek ‘’ "Çin, Hong Kong halkına ve uluslararası topluma verdiği sözleri tutmalı" dedi.
 • Hong Kong'un özerkliğinin korunmasının gerekliliği dikkat çekerek, Hong Kong'un durumunu yakından takip edeceklerini vurguladı.
 • Çin tarafından AB’ye verilen taahhütlerin uygulanması, piyasalara erişim, kamusal desteklemeler, kamu alımları, teknoloji transferi, adil rekabet gibi pek çok alanın dengelenmesinin gerekli olduğunu açıkladı.
 • AB-Çin ticari ilişkilerine ilişkin, "Dinamik bir ticari ilişkimiz var. AB ve Çin arasında günde 1 milyar euroluk ticaret gerçekleştiğini" belirtti.
 • AB-Çin ilişkileri son yıllarda gelişti. Ekonomik bağımlılığımız, iklim değişikliği ile mücadele, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma ve Covid-19 ile başa çıkma gibi küresel zorluklar üzerinde birlikte çalışmalıyız.
 • Bu bir fırsat ve zorunluluktur. Ama aynı zamanda aynı değerleri, politik sistemleri veya yaklaşımı paylaşmadığımızı da kabul etmeliyiz.
 • AB'yi sağlam bir şekilde savunarak, açık ve kendinden emin bir şekilde çalışacağız, dedi.


 
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in açıklamalarından önemli satırbaşları şöyle;
 • Covid-19 salgını bizlere ticaret, iklim, teknoloji gibi bir dizi önemli ikili ve çok taraflı konuların birlikte yönetilmesi gerektiğini ve AB-Çin iş birliğinin çok önemli olduğunu açıkça gösteriyor.
 • Ancak ilişkilerimizin daha da gelişmesi için, gerçek seviyede bir hareket alanı elde edebilmek için daha hukuk tabanlı ve karşılıklı güven içinde olmamız gerekiyor
 • Çin şirketleri - AB piyasalarına erişebiliyor buna karşın, Çin - AB şirketlerine aynı şekilde erişim hakkı vermiyor.
 • Çin ile ticaret ve yatırım ilişkimizde dengesizlik devam ediyor.
 • Çin’le ilişkiler kolay değil.  Çin, AB için müzakere ortağı olmakla birlikte ekonomik ve sistemik bir rakip.
 • Hastane sistemlerimize siber saldırılar gördük ve bunların kaynağını biliyoruz. Dezenformasyonun da nereden geldiğini belirledik. (Çin’i siber saldırıyla suçladı)
 • Hong Kong'la ilgili Çin Ulusal Halk Kongresinde kabul edilen Ulusal Güvenlik Yasası, "Bir ülke, İki sistem" ilkesine zarar veriyor.
 • Çin'e kararlarını gözden geçirmeleri için çağrıda bulunduk. Yeni yasanın çok olumsuz sonuçları olabilir.
 • Toplantıda insan hakları da gündemimizdeydi. AB için insan hakları ve temel özgürlükler müzakere edilebilecek hususlar değildir.

AB Liderlerinin açıklamarının ardından Çin tarafından henüz resmi açıklamalar yapılmadı.


 
Zirveyle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve Çin - AB arasında 29 Haziran 2019 tarihi itibariyle gerçekleştirilen diğer toplantılara link üzerinden erişim sağlayabilirsiniz:  https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/international-summit


 Kaynak ve resimler: www.consilium.europa.eu / www.consilium.europa.eu/press 
 
 

YORUMLAR

 • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı dış hat seferleri başladı : Rosaviatsiya
Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı dış hat seferleri...
Pistten çıkan uçak 2'ye ayrıldı en az 16 kişi hayatını kaybetti, 124 yaralı var: Air India Express
Pistten çıkan uçak 2'ye ayrıldı en az 16 kişi hayatını...