Uzay Hava Kuvvetleri yarışına bir ülke daha...

Uzay Hava Kuvvetleri yarışına bir ülke daha katılıyor: Fransa Savunma Bakanlığı

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ‘’Yeni Uzay Hava Kuvvetleri’’ programıyla ülkelerine gelebilecek tehditlere karşı, bütçelerinin yüz milyonlarca Euro artırılacağını, 500 askeri yetkilinin programda görevlendirileceğini açıkladı.

Uzay Hava Kuvvetleri yarışına bir ülke daha katılıyor: Fransa Savunma Bakanlığı

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ‘’Yeni Uzay Hava Kuvvetleri’’ programıyla ülkelerine gelebilecek tehditlere karşı, bütçelerinin yüz milyonlarca Euro artırılacağını, 500 askeri yetkilinin programda görevlendirileceğini açıkladı.

Uzay Hava Kuvvetleri yarışına bir ülke daha katılıyor: Fransa Savunma Bakanlığı
01 Ağustos 2020 - 09:08

Uzay araştırmalarına ABD'den sonra en fazla yatırım yapan ülke Çin. Dünya genelinde ABD ve Rusya haricinde insanlı uzay yolculuğu yapabilme kapasitesine ve tecrübesine sahip üçüncü ülke de Çin.

Çin Uzay Bilimleri ve Teknoloji Kurumunun (CASC) verilerinden elde edilen bilgilere göre;

 • Çin'in, Mars keşif projesi, kara delik araştırmaları, yerli küresel uydu navigasyon sistemi ve yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydu ağları hakkında yapılan çalışmalar hızlandırılarak artırılacak.
 • Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve en kalabalık nüfusuna sahip Çin’in, 2016-2020 dönemini kapsayan "13’üncü 5 Yıllık Kalkınma Planı"nda uzay programında attığı adımlar önemli bir yere ve paya sahip.
 • ABD ve Rusya'nın ardından “uzay yarışına” dahil olan Çin, son yıllardaki hızlı gelişimiyle küresel konumlandırma ve gözlem uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle öne çıkmakta.
 • Çin, kısa orta ve uzun vadeli kalkınma planlamalarında uzay programlarına önemli bir pay ve ağırlık vererek, 2045’e kadar “uzayın lideri” olmayı hedeflemekte.
 
Çin makamları;
 • Hazırlanan projelerin ve yapılan çalışmaların “tamamen barışçıl amaçlar taşıdığını” vurgulayarak, uluslararası iş birliklerine hazır olduklarını belirtmekteler.

Fransa Savunma Bakanı Parly, geçtiğimiz günlerde Salon-en-Provence'daki askeri uçuş eğitim okuluna yaptığı ziyarette ülkesinin ''Yeni Uzay Hava Kuvvetleri’’ programıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak hedeflerini açıkladı.

Fotoğraf: AFP

Fransa yarışa neden katılıyor?

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, 2017'de yaşanan, Paris'in Rus uydusu Olymp-K'yı güvenli askeri iletişim için fırlatılan Fransız-İtalyan uydusu Athena-Fidus'a casusluk yapmakla suçladığı olayı hatırlatarak:
 • "Diğer uyduların bizim uydularımıza yaklaşarak sinyallerini karıştırdığı, zarar verdiği ve hatta yok ettiği bir olaydır. En kısa zamanda küçük devriye uydularımız olacak, bu sayede her türlü dostane olmayan, düşmanca manevranın sorumlularını saptayıp tanımlayabileceğiz" dedi.
 


Fransa Savunma Bakanı Florence Parly’nin, Salon-en-Provence bölgesinde ziyaret ettiği askeri uçuş eğitim okulunda duyurduğu, yeni kurulacak  Hava ve Uzay Kuvvetleri’ne ilişkin açıklamalarından önemli satırbaşları şöyle;
 • Bilimin hizmetinde ‘’ortak fayda’’ sağlayacak bir uzay kavramından, ülkelerin küresel üstünlük için mücadele ettiği bir alana gittik.
 • Uzay, dünya güçleri arasında potansiyel hasmane hamlelere sahne olmakta. Yeni uzay programımıza yönelik harcamalarımızı yüz milyonlarca Euro artıracağız.
 • Kuracağımız, Yeni Hava ve Uzay Kuvvetleri’ne başta planladığımızdan çok daha fazla bütçe ayıracağız. Bunun nedeni, geçmişte ortak kamu yararı için bilimin hizmetinde olduğu varsayılan uzayın artık ülkelerin küresel üstünlük için birbiriyle mücadele ettiği sahaya dönüşmesi.
 • 2025 yılına kadar, 500 askeri yetkili, yeni Hava ve Uzay Kuvvetleri'nde görev alacak. 2019-2025 bütçesi döneminde 4.3 milyar Euro yatırım yapacağız. (Daha önce ayrılan bütçe 3.6 milyar Euro idi.)
 • Kesinlikle silah yarışına girmiyoruz.
 • Ancak, Ben ülkemizin karşı karşıya kalabileceği tehditleri, tümüyle tanımladığımızdan emin olmakla sorumluyum.
 
 
Kaynak ve resimler:  theprovince.com, www.thelocal.fr , AFP
 

YORUMLAR

 • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Havalimanlarında uygulanan kısıtlamalar ve ek sağlık taramaları sona eriyor: ABD
Havalimanlarında uygulanan kısıtlamalar ve ek sağlık taramaları...
Bazı tıbbi ürünlerin ithalatında gümrük muafiyeti getirildi: Azerbaycan
Bazı tıbbi ürünlerin ithalatında gümrük muafiyeti getirildi:...