2017’deki saray darbesinin ardından kraliyet...

2017'deki saray darbesinin ardından kraliyet ailesinin önemli üyelerine yeni tutuklama: Suudi Arabistan

Yönetime tehdit olarak görülen kraliyet ailesinden önemli isimler, Kral Muhafızları tarafından tutuklandı.

2017'deki saray darbesinin ardından kraliyet ailesinin önemli üyelerine yeni tutuklama: Suudi Arabistan

Yönetime tehdit olarak görülen kraliyet ailesinden önemli isimler, Kral Muhafızları tarafından tutuklandı.

2017'deki saray darbesinin ardından kraliyet ailesinin önemli üyelerine yeni tutuklama: Suudi Arabistan
07 Mart 2020 - 10:39

Suudi Arabistan 2017’de şu anki Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından yapılan saray darbesinin ardından bugün tekrar kraliyet ailesi üyelerinin,  yönetime tehdit olarak görülenlerinin tutuklanmasıyla gündemde.

Kral Selman bin Abdülaziz'in talimatıyla, Cuma günü sabah erken  saatlerde, siyah giyimli kraliyet muhafızları tarafından evlerine yapılan baskınla tutuklanan kraliyet ailesi üyeleri;

  • Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in kardeşi Ahmed bin Abdulaziz (Prens Ahmed)
  • 2017’deki saray darbesi sonrasında, ev hapsinde tutulan eski İçişleri Bakanı ve eski Veliaht Prens Muhammed bin Nayif (kralın kuzeni),
  • Eski veliaht prensin küçük kardeşi Navaf bin Nayif (kralın kuzeni).

Kraliyet ailesinin 3 üyesi neden tutuklandı?
Tutuklamaların sebebi olarak Kraliyet Prensi Muhammed bin Salman’ın Suudi ailesinin önemli figürlerinden Prens Ahmed ve eski veliaht prens Muhammed bin Nayef’i  gücünün önünde potansiyel bir tehdit olarak algıladığı görüşleri hakim.

Kraliyet muhafızları tarafından gerçekleşirilen gözaltıların, veliaht prensin kraliyet yönetimine rakip veya alternatif olarak algılanan, rakiplerini yok etmek için olağanüstü önlemler alma istekliliğinin en son gösterisi olarak yorumlanıyor.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre; tutuklama sebebi olarak  ‘’vatana ihanet’’ olduğu belirtildi. Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın emriyle siyah giyimli Kraliyet Muhafızları tarafından gerçekleştirilen tutuklamalarla gücünü daha çok artırarak pekiştirdiği kaydedildi.

2017’de yapılan saray darbesinde;
Newyork Times gazetesinin gündemine aldığı haberde ise Veliaht Prens Selman’ın ilk olarak 2017'de krallıktaki yüzlerce akrabası ve varlıklı işadamlarını Ritz-Carlton otelde gözaltına alarak gösterdi denildi. Gazetede, İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'nda suikast sonucu öldürülen gazeteci  Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine de talimat vererek, uluslararası bir ün kazandı ifadeleriyle eleştirildi.

Tutuklamaların zamanlamaları;
- Yemende yürütülen Suudi Aradistan liderliğindeki savaşa karşı ülkedeki iç kamuoyunda karşıt görüşlerin hızla arttığı bir dönem,
- Daha fazla refah vadeden ekonomik vaadlerin gerçekleştirilememesi,
- Mufazakar kanaattan yapılan yoğun eleştirilerin alındığı bir dönem (koronovirüs nedeniyle Kabe ve Mescid-i Nebevi’nin tarikte pek de örneği görülmemş bir şekilde ziyarete kapatılması, ancak eğlence yerleri ve diğer toğlu mekanların açık olması)

Ülke içindeki muhalif kanat ve protestocular için Prens Ahmed çok önemli bir figür, Kral Salman'ın hayatta kalan tek erkek kardeşi. 2018'de Londra'daki muhalif protestoculara yaptığı konuşmada, krallığın mevcut politikalarını eleştirdiği için Prens Ahmed'i muhalifler tarafından kahraman olarak kabul ediliyor.

Tutuklamalarla ilgili;
Kral Muhafızları tarafından yapılan tutuklamalarla ilgili Suudi makamlarından resmi bir açıklama yapılmadı. Tutuklamalar sonrası nerede bulundukları, tutuklanma gerekçeleri, cezai suçlamalar neler, ne zaman serbest kalacakları gibi konular belirsiz.
 
Kaynaklar; https://www.nytimes.com/  - https://www.wsj.com/
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı dış hat seferleri başladı : Rosaviatsiya
Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı dış hat seferleri...
Pistten çıkan uçak 2'ye ayrıldı en az 16 kişi hayatını kaybetti, 124 yaralı var: Air India Express
Pistten çıkan uçak 2'ye ayrıldı en az 16 kişi hayatını...